Sankcja VAT jest niezasadna, jeśli nie doszło do oszustwa
Wprowadzona przez Polskę 20-proc. sankcja VAT jest niezgodna z przepisami unijnymi, gdyż jest nakładana bez rozróżnienia czy podatnik popełnił błąd czy dopuścił się oszustwa.
Tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 kwietnia 2021 r. (C-935/19).
Stan faktyczny
Przyczyną sporu polskiego podatnika z organami podatkowymi była nałożona w następstwie kontroli podatkowej sankcja VAT spowodowana stwierdzonymi nieprawidłowościami polegającymi na tym, że spółka odliczyła VAT naliczony wykazany na fakturze w przypadku, gdy sprzedaż podlegała zwolnieniu. Spółka nabyła nieruchomość zasiedloną przez ponad dwa lata. W akcie notarialnym nabycia nieruchomości znalazło się oświadczenie, że jej cenę określono w kwotach brutto, czyli zawierających VAT. Sprzedający wystawił ponadto fakturę wykazującą kwotę VAT wynikającą z opodatkowania opisanej transakcji. Spółka zapłaciła tę kwotę i uznała, że stanowi ona kwotę VAT naliczonego, która w związku z tym podlega odliczeniu. Następnie spółka wystąpiła o zwrot VAT. Po przeprowadzeniu kontroli urząd podatkowy stwierdził, że zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT dostawa nieruchomości była co do zasady w całości zwolniona z VAT i że strony transakcji nie złożyły oświadczenia o zrzeczeniu się tego zwolnienia. W związku z tym spółka nie była uprawniona do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z opodatkowania dostawy nieruchomości.
W związku z tym spółka złożyła korektę deklaracji podatkowej uwzględniającą nieprawidłowości stwierdzone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta